Tervisekontrolliks valmistumine

Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema.

Enne visiit arsti juurde

Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, sest see mõjutab, kui tugevana Sa end tunned ja mida Sa suudad teha ning kui hästi Sa ravi talud. 

Sinu  arst/õde võib küsida järgmist:

  • Kui kaua on söömise ja joomisega seotud raskused kestnud?
  • Mis takistab korralikult söömast ja joomast?
  • Kas see muutub päeva jooksul,  enne või pärast ravi? 
  • Kui palju sööd tavalisest vähem?
  • Kas kehakaal on tahtmatult langenud?
  • Kui palju oled kaalus alla võtnud?
  • Millise aja jooksul oled kaalus alla võtnud? 
  • Kui tsa ei tea, kui palju oled kaalus alla võtnud või kui pika aja jooksul see on toimunud, siis mõtle, kas rõivad (nt püksirihmad, vööd) ja ehted (nt sõrmused) on suureks jäänud. Millal Sa seda märkasid?
  • Kas  suudad teha tavapäraseid tegevusi?
  • Millest (kui üldse) on Sinu arvates abi?

Vahel on raske meenutada, mida Sa konkreetsetel päevadel sõid või kuidas Sa end tundsid. Proovi kasutada heade ja kehvemate päevade jälgimiseks siinset heaolu päevikut [ link PDF-i to diary]. Võta see visiidile kaasa.

Märkige üles ka see, kas  oled suutnud teha tavapäraseid tegevusi. Mõtle, mis on Sinu jaoks tavapärane – näiteks duši all käimine, raamatu lugemine või suupiste valmistamine. Mõni inimene käib võib-olla koeraga jalutamas või ujumas.

Pea meeles, et võid lasta oma toitumist hinnata.

Kas tarbid juba suukaudseid ravijooke ja Sul on nende tarbimisega probleeme?

Kui Sulle on juba arsti/õe poolt ette kirjutatud suukaudsete ravijookide tarbiise (ONS), kuid Sul on raskusi nende tarbimisega, tasub vähemalt nädal aega enne järgmist tervisekontrolli üles märkida: Mitu pudelit ravijooki soovitati iga päev juua? Kui palju ravijooki suudad  päevas juua? Mis takistab kogu soovitatud kogust tarbida? Millise maitsega ja millised erinevaid ravijooke  oled proovinud? Millised …

Lugege lisaks

Mis on suukaudne täisväärtuslik ravijook (Oral Nutritional Supplement – ONS)?

Vähi -ja vähiraviga kaasneb  sageli söödud toidukoguste  ja tarbitavate joogikoguste vähenemine ning kehakaalu langus.  Seetõttu võib arst/õde suunata Sind nõuannete saamiseks toitumisspetsialisti juurde. Toitumisspetsialist selgitab välja  probleemi põhjuse  ja annab individuaalseid nõuandeid, kuidas söömise ja kehakaaluga seotud probleeme lahendada. Ta aitab koostada plaani ning teab, kuidas ja millal abi otsida. Kui tavatoidu ja -joogi tarbimises …

Lugege lisaks