Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema.
Enne visiit arsti juurde
Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, sest see mõjutab, kui tugevana Sa end tunned ja mida Sa suudad teha ning kui hästi Sa ravi talud.
Sinu arst/õde võib küsida järgmist:
- Kui kaua on söömise ja joomisega seotud raskused kestnud?
- Mis takistab korralikult söömast ja joomast?
- Kas see muutub päeva jooksul, enne või pärast ravi?
- Kui palju sööd tavalisest vähem?
- Kas kehakaal on tahtmatult langenud?
- Kui palju oled kaalus alla võtnud?
- Millise aja jooksul oled kaalus alla võtnud?
- Kui tsa ei tea, kui palju oled kaalus alla võtnud või kui pika aja jooksul see on toimunud, siis mõtle, kas rõivad (nt püksirihmad, vööd) ja ehted (nt sõrmused) on suureks jäänud. Millal Sa seda märkasid?
- Kas suudad teha tavapäraseid tegevusi?
- Millest (kui üldse) on Sinu arvates abi?
Vahel on raske meenutada, mida Sa konkreetsetel päevadel sõid või kuidas Sa end tundsid. Proovi kasutada heade ja kehvemate päevade jälgimiseks siinset heaolu päevikut [ link PDF-i to diary]. Võta see visiidile kaasa.
Märkige üles ka see, kas oled suutnud teha tavapäraseid tegevusi. Mõtle, mis on Sinu jaoks tavapärane – näiteks duši all käimine, raamatu lugemine või suupiste valmistamine. Mõni inimene käib võib-olla koeraga jalutamas või ujumas.
Pea meeles, et võid lasta oma toitumist hinnata.