Toitumine ja vähk

Kuigi toitumine on ilmselt viimane millele hetkel mõtled, siis tegelikult on sellel Sinu ravis oluline osa, mis aitab hoida organismi enne ravi ja paranemise ajal võimalikult tugevana. Lisaks  toetab see ka emotsionaalset tervist.

Miks on korralik toitumine Sinu jaoks praegu nii tähtis?

Vähk ja vähiravi võivad muuta söömist, organismi toitainete omastamist toidust ja viisi, kuidas Sinu organism neid toitaineid kasutab. Vähiga kaasneb sageli  tarbitavate toidu- ja joogikoguste vähenemine, mistõttu  ei pruugi Sinu organism  kätte saada sellises koguses energiat, valku ja teisi toitaineid, mida vajab. Selle tulemusena langeb kehakaal tahtmatult (soovimatu kaalulangus). Selline kaalulangus on vähi diagnoosi korral küllaltki tavapärane, kuid see sõltub tegelikult ka vähi liigist.

Mida tuleks süüa ja juua?                     

Hea toitumine tähendab õiget tasakaalu – tasakaalustatult toitaineid, mida Sinu organism vajab toimimiseks, et taluda ravi ja saada uuesti jalule. Korralik söömine ja joomine mõjutab Sinu füüsilist enesetunnet, alates üldisest energiatasemest kuni selleni, kui palju Sa päeva jooksul teha suudad. Kuid toitumine võib mõjutada ka emotsionaalset seisundit – kui Sa ei suuda süüa, vaatamata sellele, et tead kui  vajalik see on, siis on see muserdav. Ka pidev iiveldus või väsimus võivad tekitada masendust.

Püüa iga päev regulaarselt süüa ja lisada menüüsse mitmekesiseid toite. 

  • Tärkliserohked süsivesikud nagu leib, kartulid, makaronid, riis ja teraviljatooted annavad energiat, kiudaineid, vitamiine ning mineraalained. Lisa neid igasse toidukorda või vahepalasse.
  • Piimatooted (või piimavabad alternatiivid) on head kaltsiumi, valgu ja vitamiinide allikad. Jogurt, juust ja piim sobivad kergeks ning kiireks suupisteks. Võta eesmärgiks süüa neid päevas 2–3 portsjonit.
  • Keharakkude ehitamiseks ja parandamiseks on vaja valku. Head valguallikad on näiteks liha, kala, munad, oad ja kaunviljad, pähklid ning liha alternatiivid (nt tofu või taimsed valgusaadused). Need toidud on ka vitamiinide ja mineraalainete (nt raua) allikad. Püüa süüa neid vähemalt 2 portsjonit päevas.
  • Värskeid, külmutatud ja konserveeritud puu- ning köögivilju tuleks süüa viis tükki päevas. Kui Sul puudub põhjus kiudaineid vähem süüa, võivad puu- ja köögiviljadest saadavad kiudained aidata väljaheidet pehmendada ning anda olulisi vitamiine ja mineraale.
  • Suhkru- ja rasvarohkeid toite tuleks süüa väikeses koguses. Samas kui Sul on vaja kehakaalu säilitamiseks tarbitava toidu energiasisaldust suurendada, siis soovitatakse Sul süüa rohkem rasvu ja suhkruid, sest need annavad vajalikke kaloreid. Kui oled suure osa oma elust püüdnud tervislikult toituda ja kehakaalu kontrolli all hoidmiseks tarbida vähem rasvu ning suhkruid, võib suurema rasva- ja suhkrusisaldusega toitude söömine tunduda kummaline. Võib proovida tarvitada tervislikumaid  rasvu, näiteks taimeõlisid ja taimeõlil põhinevaid määrdeid.

Kas tarbid juba suukaudseid ravijooke ja Sul on nende tarbimisega probleeme?

Kui Sulle on juba arsti/õe poolt ette kirjutatud suukaudsete ravijookide tarbiise (ONS), kuid Sul on raskusi nende tarbimisega, tasub vähemalt nädal aega enne järgmist tervisekontrolli üles märkida: Mitu pudelit ravijooki soovitati iga päev juua? Kui palju ravijooki suudad  päevas juua? Mis takistab kogu soovitatud kogust tarbida? Millise maitsega ja millised erinevaid ravijooke  oled proovinud? Millised …

Lugege lisaks

Tervisekontrolliks valmistumine

Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema. Enne visiit arsti juurde Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, …

Lugege lisaks