“Mul pole isu, ma ei taha süüa”
Kui kõik pole hästi:
-
Püüa süüa 5–6 väiksemat einet või suupistet päeva jooksul, mitte 3 suurt einet. Söö kõike, mille järele on isu ning kohe, kui tekib isu.
-
Piima sisaldavate toitvate jookide või smuutide joomine, jogurti või jäätise söömine võib olla hõlpsam kui tavatoidu söömine.
-
Kui jookidest saab kõht liiga täis, siis proovi neid juua pärast einet või suupistet.
-
Näri aeglaselt igat suutäit enne neelamist või söö toitu, mida on kerge närida. Sirgelt istumine söömise ajal ja pärast sööki võib olla abiks.
-
Proovi luua rahulik ja lõõgastav õhkkond. Kui see ei aita, siis mõnele inimesele meeldib hoopis vestelda pereliikmetega või vaadata telerit. Abi võib olla söömisest koos sõbra või pereliikmega.
-
Tugev maitse võib isu tõsta – midagi vürtsikat, magusat või isegi mõrkjat.
-
Mõtle positiivselt sellest, mida sõid ja ära muretse, et ei suutnud kogu toitu ära süüa.
-
Füüsiline aktiivsus võib isu parandada, proovi jalutamist.
-
Mõnikord ei suuda me meenutada, kui kaua on olukord raske olnud. Koosta plaan. „Kui mul on ka kahe päeva pärast see probleem, siis helistan arstile.“ Tunned, et asjad on paremini kontrolli all [saite uz dienasgrāmatu
Heal päeval:
-
Pane tähele, kas sööd korralikult ja see tekitab hea tunde. Keskendume sageli negatiivsetele asjadele. Heade päevade märkamine võib toetada positiivseid tundeid seoses toidu ja söömisega.
-
Söö aeglaselt ja naudi toitu.
-
Kui tunned, et suudad proovida midagi muud, siis muudab see menüü mitmekesisemaks ja väldib monotoonsust.
-
Varu suupisteid, mis Sulle kõige rohkem maitsevad, et need oleksid kehvema isuga päevadel käepärast. Ära tunne end süüdi selliste suupistete või maiuspalade nautimise pärast, mida oled tavaliselt ebatervislikuks pidanud (nt šokolaad või jäätis) – need võivad olla kasulikud energiaallikad.
-
Tee plaane päevadeks, mille kohta tead ette , et siis on isu kehv (nt ravi ajal või pärast ravi).
“Mul pole energiat, toidu valmistamine on liiga kurnav”
Kui kõik pole hästi:
-
Palu sõprade ja pereliikmete abi poes käimiseks ning toidu valmistamiseks. Neil on hea meel olla abiks.
-
Kasuta valmistoite või konserve. Proovi kreemsuppe, küpsetatud ube, pudingeid või kooke.
-
Rohke suhkrusisaldusega toidud annavad kiire energiasööstu, kuid see ei kesta kaua. Täisteratoidud on paremad, sest vabastavad energiat aeglaselt. Proovi täisteraleiba, täisteramakarone ja teraviljatooteid või pruuni riisi.
-
Võileivad valmivad kiiresti. Kasuta valgurohkeid katteid nagu munad, juust, kala või liha ja lisa energiat õlil põhinevate määrete abil, et võileib oleks toitvam.
-
Kiire suupistena võid lisada kuklile, röstsaiale või leivaviilule ka pähklivõid, mune, ube või juustu.
-
Müügil on ka toitainerikkad valmisjoogid.
-
Proovi toitu valmistada haudepotis. Selle saab ette valmistada siis, kui Sul on rohkem energiat ja see on valmis selleks ajaks, kui oled väsinud ja Sul ei jätku toiduvalmistamiseks energiat. Aeglaselt valminud road kastmes sobivad suurepäraselt ka suurema koguse valmistamiseks, mille saab siis hiljem kasutamiseks külmutada.
Heal päeval:
-
Valmista lemmiktoite veidi suuremas koguses ja pane need teistel päevadel kasutamiseks külmkappi või sügavkülmikusse.
-
Vaata oma toiduvarud üle ja tee poenimekiri lisades sinna hõlpsasti ja kiirelt valmistatavad eined ning suupisted, mis oleksid kehvematel päevadel käepärast.
-
Kui jaksad, käi poes, et hingata värsket õhku ja liikuda. Toidu ostmine võib olla üks eesmärk ja hoida sidet välismaailmaga.
“Miski ei maitse nii nagu peab”
Kui kõik pole hästi:
-
Vähk ja vähiravi võivad mõjutada toitude maitset. See on sageli ajutine, kuid selle mõju võib olla tugev. Toidul võib olla metallimaitse, see võib tunduda liiga magus või soolane või hoopis maitsetu.
-
Kui toidul on metallimaitse, proovi kasutada plastist või puidust nuge, vältida konserve, metallist keedupotte ja söögiriistu.
-
Lisa maitsetaimi ja vürtse, sellerit, sibulat, ingverit või küüslauku, et toitude maitse oleks tugevam.
-
Abiks võib olla tugevamaitseliste kastmete lisamisest nagu sinep, äädikas, sidrunimahl ja salatikastmed. Proovi enne valmistamist marineerida toite sidruni- või laimimahlas ja oliiviõlis ning serveeri salsa või magushapu kastmega.
-
Külmad toidud võivad sobida paremini, samuti teistsuguse tekstuuriga toidud, lisada võib krõbedaid pähkleid või seemneid või krõbedaid krutoone.
-
Kui suu on valus, on targem vältida vürtsikaid toite, tšillit ja kõvasid krõbedaid toite.
-
Joo rohkesti vedelikku ja hoia suu puhas, sest ka kuiv suu võib mõjutada maitsemeeli.
-
Proovi toite aeg-ajalt uuesti maitsta, sest maitsemeeled võivad muutuda või proovi uusi toite, mis Sulle varem võib-olla ei meeldinud.
Heal päeval:
-
Pane tähele, mis toidud praegu hästi maitsevad ja märki see üles; aja jooksul koguneb Sul käepärane nimekiri, millest lähtuda, et toidukordi oleks hõlpsam planeerida.
-
Heal päeval kui Sul on rohkem energiat, siis eksperimenteeri erinevate maitsetega. Sa võid avastada midagi uut, mis on abiks päeval, mil söömine on keerulisem.
“Mul on süda paha, isegi toidu lõhn tekitab iiveldust”
Kui kõik pole hästi:
-
Vähk, vähiravi või valuvaigistid võivad põhjustada iiveldust. Rääki sellest esimesel võimalusel oma arstile või õele. Ta saab üle vaadata Sinu ravimid, pakkuda iiveldusevastaseid ravimeid või anda nõuandeid ravi ajastamiseks nii, et iiveldus püsiks kontrolli all.
-
Kui Sa ei suuda süüa, proovi juua toitvat jooki või süüa mõnel muul ajal.
-
Toiduvalmistamise lõhnade vähendamiseks proovi valmistoitu, palu kellelgi teisel toitu valmistada olles ise teises toas või ava aknad, et lasta tuppa rohkesti värsket õhku.
-
Pereliikmed ja sõbrad hakkavad sageli muretsema, kui näevad, et Sul on söömisega raskusi. Võib juhtuda, et nad püüavad Sind liigselt sööma ja jooma õhutada. Kuigi nende kavatsused on head, võib see tunduda pealetükkivana. Selgita neile, et parim võimalus abiks olla, on valmistada väikseid portsjoneid, mida saab mõnel muul päeval süüa.
Heal päeval:
-
Koosta nimekiri toitudest ja jookidest, mida on hõlpsam süüa, kui tunned iiveldust ning jaga seda Sind abistavate sõprade või pereliikmetega. Olukord võib iga päev olla erinev ja seega saavad nad aidata, ostes või valmistades hõlpsasti (nt sügavkülmikus) säilivaid toite.
-
Räägi teistele, et kõik on hästi ja anna neile teada, et täna maitses nende valmistatud toit Sulleväga. Isegi siis, kui tegemist on toiduga, mille nad mitu nädalat tagasi külmutamiseks kohale tõid! Saada neile sõnum või helista ja neil on väga hea meel kuulda, et see maitses.
“Mul on kõht kinni, kogu aeg on tunne, et kõht on täis ja see takistab söömist”
Kui kõik pole hästi:
-
Kõhukinnisus (harv ja väike kogus kõva väljaheidet) võib olla ebamugav ja tekitada tunde, et kõht on täis või põhjustada iiveldust. Kõhukinnisust võivad põhjustada osad vähiravi meetodid ja osad ravimid. Rääki sellest esimesel võimalusel oma arsti või õega.
-
Kõhukinnisuse põhjuseks võib olla ka ebapiisav kiudainete tarbimine. Kui Sul ei ole soovitatud kiudaineid vältida või nende tarbimist vähendada, siis proovi lisada oma menüüsse puuvilju, aedvilju, täisteratooteid, leiba, täisteramakarone või pruuni riisi. Head kiudainete allikad on ka pähklid, kaunviljad ja seemned (esiletõstetud märkus allpool#).
-
Liiga vähene vedeliku tarbimine võib kõhukinnisust süvendada, eriti kui oled kiudainete tarbimist suurendanud. Püüa juua ligikaudu 2 liitrit vedelikku päevas, kuid rääki oma arsti või toitumisspetsialistiga, kui see on keeruline. Pea meeles, et arvesse lähevad kõik vedelikud – tee, kohv, puuviljajook, piim ja toitvad joogid.
-
Füüsiline aktiivsus võib samuti aidata soolestikul läbi käia, proovi jalutada.
#Kui Sul on soolevähk või kasvaja, mis tekitab soolestikus takistuse, ei pruugi see nõuanne sobida, räägi individuaalsete nõuannete saamiseks oma arsti või õega
Heal päeval:
-
Kasuta ära head enesetunnet ja lisa oma menüüsse puuvilju, köögivilju ja täisteratooteid.
-
Joo rohkesti vedelikku, et väljaheide oleks pehme ja tualetis käimine kergem.
-
Pane tähele, mis pani Sind end paremini tundma: kas see oli ravi muutmine, teistsugune annus lahtisteid või millegi teistsuguse söömine? Kui paned asjad kirja, on sellest kehvematel aegadel abi.