Mis on suukaudne täisväärtuslik ravijook (Oral Nutritional Supplement – ONS)?

Vähi -ja vähiraviga kaasneb  sageli söödud toidukoguste  ja tarbitavate joogikoguste vähenemine ning kehakaalu langus.  Seetõttu võib arst/õde suunata Sind nõuannete saamiseks toitumisspetsialisti juurde. Toitumisspetsialist selgitab välja  probleemi põhjuse  ja annab individuaalseid nõuandeid, kuidas söömise ja kehakaaluga seotud probleeme lahendada. Ta aitab koostada plaani ning teab, kuidas ja millal abi otsida. Kui tavatoidu ja -joogi tarbimises tehtavad muudatused ei ole piisavad, siis võib spetsialist soovitada Sulle suukaudseid ravijooke (ONS), mida nimetatakse  meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toiduks.

Mis on suukaudsed ravijoogid?

Suukaudsed ravijoogid  on spetsiaalsed meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toidud, mida kasutatakse dieetraviks haigusega seotud alatoitumuse korral. Need joogid annavad lisaks energiat ja toitaineid nagu valgud, vitamiinid ja mineraalained. Jooke on saadaval erinevate maitsetega ja erineval kujul, mis sarnanevad piimakokteilile, on mahlasarnased, jogurtina või   pulbrina.

Kui palju mul tuleb suukaudseid ravijooke kasutada?

Suukaudsed ravijoogid on spetsiaalsed meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toidud   nendele patsientidele, kellel on haigusega seotud alatoitumus või alatoitumuse tekke oht. Neid jooke tuleb kasutada meditsiinilise järelevalve all. Kui arst või tervishoiutöötaja kirjutab välja/soovitab ravijooki, siis ütleb ta Sulle, kui palju peaksite iga päev seda jooki tarbima. 

Kõik inimesed on erinevad ja nende toitainevajadused on ka erinevad. Ravijooki soovitatakse tavaliselt 1–3 ühikut või pudelit päevas, kuid see kogus oleneb Sinu vajadustest. Räägi kindlasti oma tervishoiutöötajale, milliseid toidulisandeid, nt vitamiini- või mineraalainete preparaate Sa võtad, sest ka ravijook sisaldab vitamiine ja mineraalained. 

Kui ravijoogi tarbimine on Sinu jaoks raske või Sul ei õnnestu ettenähtud kogust ära juua, siis pöördu oma arsti või õe poole, sest tema oskab soovitada erineva maitsega ja erinevas vormis ravijooke. Ta võib soovitada Sulle sobivamat jooki.

Millal ma peaksin suukaudset ravijooki tarbima?

Suukaudseid ravijooke kasutatakse siis, kui Sul on haigusega seotud alatoitumus või alatoitumuse tekke oht. Need joogid  on mõeldud toitainete parema omastamise tagamiseks ja neid tuleb tarbida lisaks toidule ning joogile, mida suudad süüa ja juua, mitte aga tavapärase toidu ja joogi asemel.

Enamik inimesi tarbib ravijooki siis, kui neil on isu seda teha. Tee nii, nagu Sulle parem tundub.

  • Proovi tarbida neid einete vahel suupistena, hommikul ärgates või õhtul enne magamaminekut.
  • Võid juua ka terve päeva jooksul regulaarselt väikeste lonksudena (nt 30–40 ml korraga). Järgi pakendil toodud säilitamisjuhiseid.

Kas on mingeid käepäraseid nõuandeid, mis aitavad mul suukaudseid ravijooke tarbida?

  • Suukaudseid ravijooke võid kasutada mõnes oma lemmikretseptis toidu valmistamiseks või kasutada neid smuutide valmistamiseks [link to recipebook]
  • Jahutatult pakub jook maitsele vaheldust ja külmutamine võib olla abiks, kui suu on valus
  • Müügil on ka neutraalse maitsega ravijook, mida saab energia ja toitainete saamise suurendamiseks lisada  suppidesse või pudingitesse

Uuri oma arstilt, kas on võimalik saada Nutridrink Proteini näidiseid! Lisainfo telefonilt 800 3663 või e-maililt info@nutrimedical.ee

Kui kaua tuleb suukaudseid ravijooke tarbida?

Suukaudsed ravijoogid on spetsiaalsed meditsiinilisel näidustusel kasutatavad toidud patsientidele, kellel on haigusega seotud alatoitumus või alatoitumuse tekke oht. Neid tuleb kasutada meditsiinilise järelevalve all. Kui Sinu arst, toitumisspetsialist või tervishoiutöötaja soovitab ravijooki, siis küsi tema käest, kui kaua seda tarbida tuleks.

Kõik inimesed on erinevad ja nende toitainevajadused on ka erinevad. Ravijook võib olla vajalik seni, kuni isu paraneb ja Sa suudad tavaliste toitude ning jookide abil katta  organismi toitainete vajadused. Kui inimene ei saa üldse suukaudu süüa, siis võib kasutada ravijooki ka ainsa toitainete allikana päevas tarbides seda piisavas koguses. Paljud ravijoogid sisaldavad kõiki vajalikke toitaineid.

Kui arst/õde on soovitanud ravijooki, siis enne kui selle tarbimise lõpetad pea temaga nõu, kas selleks on õige aeg.  Kui Sinu  jaoks on  ravikoogi tarbimine raske või Sa ei suuda tarbida ettenähtud päevast kogust, siis pöördu oma arsti/õe poole.  Ravijooke  on väga erinevaid ja nemad võivad soovitada Sulle sobivama maitse või vormiga jooki.  

Miliseid suukaudseid ravijooke on saada?

Suukaudseid ravijoogid (ONS) on saadaval erinevas vormis ja erineva maitsega.  Vali erinevate ravijookide seast just selline, mis sobib Sulle kõige paremini.

Piimakokteililaadne ravijook on müügil 200 ml või 125 ml (väikeses) pudelis. Valikus on  energiarikkad ja valgurikkad ning kiudainetega ravijoogid erinevate maitsetega (Nutridrink, Nutridrink Protein, Nutridrink MF).

Joogijogurtilaadne ravijook on maitsev vaheldus piimakokteilile. Need energiarikkad ravijoogid on saadaval  200 ml pudelis (Nutridrink yogurtstyle vaarika ja vanilje-tsitruse maitsega).

Mahlalaadne energiarikas ravijook on müügil 200 ml pudelis ja see on hea alternatiiv inimestele, kes eelistavad puuviljamahla maitseid või soovivad vaheldust piimalaadsetele suukaudsetele ravijookidele (Nutridrink Juicestyle õuna ja apelsini maitsega).

Pulbriline ravijook on energiarikas ravitoit, mida saab segada piimaga ja valmistada piimakokteili või lisada toitudele ja jookidele nende toitainete sisalduse suurendamiseks (Nutrison Powder).

Moodulina kasutatavad ravitoidud on pulbrid või vedelikud, mis on mõeldud energia või  toitaine, näiteks  valgu  lisamiseks. Neid saab lisada jookidele või toitudele (Protifar – valgulisand, Calogen ja Liquigen – rasvalisand, Fantomalt – süsivesikute lisand).

Ravijooke on saadaval väga erinevate maitsetena, sõltudes valitud sarjast. Näiteks on olemas vanilli, šokolaadi- ja kohvimaitselisi ning neutraalse maitsega ravijooke. Müügil on ka suur valik puuviljamaitselisi ravijooke, näiteks maasika, virsiku-mango, troopiliste puuviljade ja apelsini maitsega. Kõik ravijoogid on spetsiaalsed meditsiinilisel näidustusel  kasutamiseks ettenähtud toidud, mida tuleb kasutada meditsiinilise järelevalve all.  

Kuidas ma saan aru, kas suukaudsest ravijoogist on kasu?

Sinuarst või õde saab teile öelda, milliseid märke tuleb tähele panna, et teaksite, kas suukaudsest ravijoogist (ONS) on kasu. 

Ravijook on mõeldud spetsiaalselt haigusest tingitud alatoitumusega inimeste toitainevajaduste katmiseks. Need annavad lisaks energiat ja toitaineid nagu valgud, vitamiinid ja mineraalained. Kui tarbid rohkem energiat ja toitaineid, siis võid märgata, et ravijoogil on Sinu kehakaalule positiivne mõju ja/või võid tajuda, et sellest saadav energia parandab  enesetunnet ning Sa suudad teha tavapäraseid tegevusi.

Osad inimesed võivad enne ravi, ravi ajal ja pärast ravi vajada tuge lisatoitainetest ning neid on võimalik manustada  sondi kaudu, kui suu kaudu söömine ei õnnestu või ei suudeta süüa piisavalt suurt kogust. Koos oma arsti/õega leiad kindlasti just Sinu vajadusi arvestava võimaluse.

Kui Sulle on soovitatud pidada eridieeti mõne muu haiguse tõttu, näiteks südamehaiguse, diabeedi või neerupuudulikkuse, kolostoomia või ileostoomia korral, ei pruugi sellel veebisaidil olev teave Sulle sobida. Räägi oma arsti või toitumisspetsialistiga, kuidas oma toitumist ohutult muuta. Sellel veebisaidil antud teave ei asenda tervishoiutöötajalt saadud teavet.

Kas tarbid juba suukaudseid ravijooke ja Sul on nende tarbimisega probleeme?

Kui Sulle on juba arsti/õe poolt ette kirjutatud suukaudsete ravijookide tarbiise (ONS), kuid Sul on raskusi nende tarbimisega, tasub vähemalt nädal aega enne järgmist tervisekontrolli üles märkida: Mitu pudelit ravijooki soovitati iga päev juua? Kui palju ravijooki suudad  päevas juua? Mis takistab kogu soovitatud kogust tarbida? Millise maitsega ja millised erinevaid ravijooke  oled proovinud? Millised …

Lugege lisaks

Tervisekontrolliks valmistumine

Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema. Enne visiit arsti juurde Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, …

Lugege lisaks