Abiks

Vähi ajal on korraliku toitumise eesmärk tagada organismile toitainete saamine  tasakaalustatud koguses, et  säiliksid lihased ja nende aktiivsus, ravi oleks paremini talutav  ja jätkuks jõudu tegevusteks, mis muudavad elu meeldivaks.

Räägi oma arsti või õega, kui Sul on söömise ja joomisega probleeme või kui kehakaal langeb. Ära lükka seda edasi, kuni olukord muutub väga raskeks.  Mida varem probleem ilmsiks tuleb, seda varem saad abi või suunatakse Sind nõuannete ja toe saamiseks toitumisspetsialisti juurde.

Head ja halvad päevad

Paljudel vähihaigetel on nii häid kui halbu päevi. Püüa mitte liialt muretseda halbade päevade pärast, vaid naudi võimalikult neid  päevi,  mil tunned end paremini.

Pane tähele, mis oli hea päeva juures head. Kas Sa magasid hästi või unustasid mõneks ajaks oma mured? Võib-olla oli siis ka lihtsam tarbida väikseid suupisteid või toitvaid jooke või liikusid rohkem ringi. Sõbra külaskäik võis olla meeldivaks vahelduseks.  

Nendel päevadel, mis  ei ole nii toredad, tuleta endale meelde, mis päeva toredaks muutis. Luba endale puhkust või näksi lihtsalt väikseid suupisteid, kui tekib nende järele isu. Näiteks hoia käepärast kausikest pähklitega või jooge jooke, mis on toitvad ja millest keha saab vedelikku. Mõtle positiivselt sellest, mida sõid ja püüa mitte muretseda, kui ei suuda kogu toitu ära süüa.

Kui söömine ja joomine on raske, siis tuleb aru saada, et iga suutäis loeb. Seetõttu on tähtis valida toitainerikkaid toite, mis sisaldavad rohkesti energiat, valku ja teisi toitaineid.

  • Proovi süüa sageli (näiteks iga 2 tunni järel) väikseid eineid või suupisteid ja kasuta võimalikult hästi ära näljatunnet.  Võid võtta alati suupiste, kui tekib isu või juua toitva joogi, kui mõte söömisest ei meeldi. Ära muretse, et suupiste või jook mõjutab järgmise toidukorra toidu hulka, sest tavaliselt see ei ole nii ja tasub ära kasutada hetke, kui tekib söögiisu.
  • Suured toiduportsjonid võivad heidutada ja tekitada vastumeelsust. Väikseid isuäratavaid eineid, suupisteid ja toitvaid jooke on söögikordade vahel tavaliselt hõlpsam tarbida ja need võivad aidata kokkuvõttes rohkem süüa.
  • Mitmekülgse toidu söömine annab meile vajalikke toitaineid, sealhulgas vitamiine ja mineraalaineid. Kui Sa ei suuda tavalisel viisil süüa ja juua, siis võib Sinu arst või õde soovitada vitamiinide-  ja mineraalaineterikkaid jooke lisaks tavalisele toidule. Tarbi neid jooke vastavalt soovitustele.  Neid jooke ei tasu tarbida rohkem, kui soovitati. Kui mõtled kasutada mõnda uut loodusliku või taimset toidulisandit, siis enne pea kindlasti nõu  oma arstiga.

Kas tarbid juba suukaudseid ravijooke ja Sul on nende tarbimisega probleeme?

Kui Sulle on juba arsti/õe poolt ette kirjutatud suukaudsete ravijookide tarbiise (ONS), kuid Sul on raskusi nende tarbimisega, tasub vähemalt nädal aega enne järgmist tervisekontrolli üles märkida: Mitu pudelit ravijooki soovitati iga päev juua? Kui palju ravijooki suudad  päevas juua? Mis takistab kogu soovitatud kogust tarbida? Millise maitsega ja millised erinevaid ravijooke  oled proovinud? Millised …

Lugege lisaks

Tervisekontrolliks valmistumine

Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema. Enne visiit arsti juurde Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, …

Lugege lisaks