Enneaegsed lapsed jäävad ilma olulisest üsasisese kasvu perioodist

Umbes 1 igast 10 lapsest sünnib enneaegsena(1), mis teeb igal aastal üle maailma kokku 15 miljonit enneaegselt sündinud last. Enneaegsed lapsed (kes on sündinud 37. rasedusnädalal või varem) on eriti haavatavad, kuna loode kasvab jõudsalt just 36. kuni 40. rasedusnädalal. 

Enneaegselt sündinud lapsed jäävad sellest olulisest üsasisese (ehk emakasisese) kasvu perioodist ilma. Nad peavad suutma selle kasvuetapi läbida väliskeskkonnas (ehk emakaväliselt). 

Igal aastal sünnib üle maailma enneaegselt umbes 15 miljonit last (1). 

Nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis ohustavad neid lapsi suurema tõenäosusega erinevad terviseprobleemid. Seetõttu on enneaegselt sündinud imikute eest hoolitsemisel üks põhieesmärke piisava kasvu tagamine. 

Kuna enneaegsete imikute toitainete varud on piiratud(1–3) ja nende seedesüsteem ebaküps ning suudab toime tulla ainult väikeste toidukogustega, tähendab see, et nad vajavad tihtipeale kohe nende vajadustele vastavalt kohandatud toitmist, et tagada nende kasv ja hea tervis tulevikus.

Toitmise roll enneaegsete imikute tervise tagamisel

Rinnapiim on enneaegsete imikute jaoks parim toit. Kuid paljudele enneaegselt sündinud imikutele sellest ei piisa, et katta nende suurenenud toiteainete vajadusi. Rinnapiima rikastamine vastavalt tervishoiutöötajate soovitustele tagab lapsele võimaluse saada osa  rinnapiima hüvedest nagu immuunsuse tugevdamine ja  piisava kasvamise tagamine. 

Toitmine mängib olulist rolli ka enneaegselt sündinud laste immuunsüsteemi arengus. Kuna 70–80%(4) immuunrakkudest asuvad soolestikus, on äärmiselt oluline terve ja tasakaalus oleva soolestiku mikrobioota arenemine esimestel elunädalatel ja –kuudel, sest enneaegselt sündinud imikud on nakkustele vastuvõtlikumad kui ajaliselt sündinud lapsed. Rinnapiim sisaldab soolestiku mikrobioota arengut soodustavaid looduslikke prebiootikume(5–8).

Nutricia roll enneaegsete imikute toetamisel

 

Nutricia on enneaegsete laste toitmise valdkonnas üle 50 aasta kogemusi. Me oleme veendunud, et elu esimestes etappides õige toitumise tagamine aitab kaasa enneaegsete imikute ellujäämisele. 

Oma uuendustes võtame kuldstandardiks rinnapiima ning oleme uhked nende avastuste üle, mida oleme selle koostise ja hüvede mõistmisel teinud. Need aitavad meil tagada, et ka need enneaegsed imikud, kes ei saa rinnapiima või kellele ainult sellest ei piisa, saavad siiski korralikult toidetud. 

Danone Nutricia Research on loonud galakto-oligosahhariidide ja frukto-oligosahhariide segu – scGOS/lcFOS (9 : 1) –, mis on ainulaadne kooslus prebiootilistest oligosahhariididest, mis jäljendab rinnapiima oligosahhariidide molekulaarset jaotumist. Meie teedrajavad uuringud on aidanud meil ka paremini mõista enneaegselt ja ajaliselt sündinud imikute emade rinnapiima rolli ja toitainekooslusi. 

Pärast 40 aastat rinnapiima uurimist hakkame alles nüüd selle ainulaadselt keerukat koostist tõeliselt mõistma. Oleme uhked jätkuva uurimistöö üle, mida meie teadlased teevad usinalt iga päev, et leida parimad toitmislahendused, mis suudavad aidata ka kõige haavatavamaid enneaegseid imikuid.

Viited

  1. Howson, et al (Eds.). Born Too Soon: The Global Action Report on Preterm Birth. 2012. World Health Organisation. Geneva, Switzerland. 
  2. Klein, C. J. 2002, Nutrient requirements for preterm infant formulas. Journal of Nutrition 132(6 Suppl 1): 1395S–1577S 
  3. Agostoni, C., G. Buonocore, V. P. Carnielli, M. et al., 2010 Enteral nutrient supply for preterm infants: Commentary from the European Society of Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition Committee on Nutrition. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition, 50(1): 85–91. 
  4. West CE, et al. J Allergy Clin Immunol, 2015 Jan;135(1):3–13. 
  5. Stahl et al. 1994. Analyt. Biochemical 223:218–226. 
  6. Brand-Miller J. et al., J Pediatr, 1998, 133:95–98. 
  7. György P. et al, Eur J Biochem, 1974, 43:29. 
  8. RoberfroidM. et al.: Br J Nutr. 2010; 104:S1–63.