Miks on esimesed 1000 elupäeva nii olulised?

Esimesed 1000 päeva, alates rasestumisest kuni lapse teise sünnipäevani, pakuvad ainulaadse võimaluse pikaajalisele tervisele alustalasid luua. Hea toitumine ja tervislike harjumuste juurutamine sellel kriitilisel perioodil on tõesti väga oluline. Õige toitumise tagamine esimesel 1000 päeval mõjutab lapse tulevikku ääretult palju. See võimaldab potentsiaalselt säästa igal aastal maailmas miljoneid elusid, sest vähenevad rasvumine, allergiad, diabeet ja seedeprobleemid.

Rinnapiim on parim

Rinnapiima võib nimetada supertoiduks – see on keeruka koostisega aine, mis sisaldab imiku kasvu ja arengu jaoks täiuslikku toitainete kooslust. Rinnapiima koostis muutub pidevalt, et lapse iga arenguetapi toitainete vajadustele vastata. Selle erakordne koostis pakub lapsele mitmeid hüvesid, näiteks lühiajalist immuunsust, mille laps saab antikehade ja teiste immuunsust tugevdavate ainete ülekande kaudu. 

Need aitavad last nakkushaiguste (nt soolestiku- ja hingamisteede nakkuste) eest kaitsta, eriti esimestel elunädalatel ja -kuudel, mil laps on kõige vastuvõtlikum. 

Me toetame Maailma Terviseorganisatsiooni soovitust esimese kuue kuu jooksul ainult rinnaga toita ning seejärel jätkata rinnaga toitmist kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või kauem, lisades sel perioodil menüüsse ka muid sobivaid toiduaineid.  

Rinnaga toitmise hüved 

Rinnapiim on imikute toitmise kuldstandard. Nutricia on rinnapiima koostist uurinud juba üle 40 aasta. Meie pühendunud uurimisrühmad avastavad jätkuvalt rinnapiimaga toitmise hüvesid ja uurivad selle keerukat koostist, kasutades üle maailma asuvate tipptasemel uurimiskeskuste teadmisi ja vahendeid. Lisaks teeme koostööd mitmete teadusorganisatsioonidega kogu maailmas. 

Esimese 1000 päeva toitumine mõjutab kasvu ja arengut ning paneb aluse tulevasele tervisele [1,2]. 

Rinnaga toitmine pakub imikutele nii lühi- kui ka pikaajalisi tervisehüvesid. 

Lühiajaliselt pakub rinnapiim imikule immuunkaitset, mis kandub talle üle antikehade ja teiste immuunsust tugevdavate toitainete kaudu. Lisaks selgub uuringutest, et pikemas perspektiivis võib rinnaga toitmine paranda laste üldist tervist, vähendades näiteks liigse kaalutõusu ja rasvumise ohtu tulevikus. 

Rinnaga toitmine on kasulik ka emadele. On leitud, et see mõjutab nende tervist positiivselt, vähendades nii rinna- kui ka munasarjavähi ning ka 2. tüüpi diabeedi tekkeohtu. 

Me usume, et rinnapiim on midagi rohkemat, kui lihtsalt toit. Rinnaga toitmine ja rinnapiim on meile inspiratsiooniks, et suudaksime emade ja imikute toitumise valdkonnas jätkuvalt uuendusi välja töötada. 

Soolestiku tervis imikueas 

Täiskasvanuks saamisel peaks terve inimese soolestikus elama ligikaudu 100 miljardit bakterit, mille ainulaadset kooslust nimetatakse mikrobiootaks. Mikrobiootal on soolestiku toimimises ja inimese üldises tervises äärmiselt oluline roll, sealhulgas immuunsüsteemi toetamisel. 

Soolestiku tervis on oluline juba elu alguses. Vastsündinu seedesüsteemi arenedes tekib sellel võime toota toidu seedimiseks vajalikke ensüüme ja kaitsvaid antikehasid. 

Terve soolestik ja mikrobioota teke on olulised üldise kasvu ja arengu jaoks ning võivad vähendada seedeprobleeme, muutes seeläbi nii imikute kui ka vanemate elu muretumaks. Terve seedesüsteemi arenemisele aitab olulisel määral kaasa õige toitumine. 

Esimese 1000 elupäeva toitumine mõjutab kasvu ja arengut ning paneb aluse tulevasele tervisele [1,2]. 

Viited

  1. Hooper, et al. 2001.   
  2. Godfrey, et al. 2007.