Mis on vähk?

Vähk on haigus, mille puhul rakud, mis on  kõigi meie elundite ja kudede ehitusklotsid, hakkavad ebatavaliselt käituma, kontrollimatult jagunema, luues üha uusi ja uusi ebanormaalseid rakke. Need võivad moodustada konkreetsesse kehaossa mügariku (tüki), mida nimetatakse healoomuliseks kasvajaks (tuumoriks). 

Üks esimesi vähi märke võib olla see, et patsient märkab tükki või tuumorit. Teiste vähile iseloomulike  sümptomite hulka kuuluvad väsimustunne, ootamatu valu või kaalukaotus ( mis ei tulene toitumise muutmisest või treeningust). Kinnitust leidnud diagnoos võib olla elumuutev sündmus nii patsientidele kui ka neid ümbritsevatele inimestele. Tõenäoliselt ei koge patsient ainult vähi füüsilisi sümptomeid, vaid ka emotsionaalset stressi ja mõnikord depressiooni.

Kuidas vähki ravitakse?

Vähiravi oleneb paljudest teguritest, näiteks sellest, kui suur kasvaja on, kas see on levinud teistesse kehaosadesse ja milline on patsiendi üldine tervis. Onkoloogias (vähiga tegelev meditsiiniharu) on kolm peamist vähiravi võimalust: kirurgiline operatsioon (millega püütakse kasvajat eemaldada), kiiritusravi või keemiaravi (millega püütakse kasvajat kahanema panna).

Onkoloog on arst, kes ravib vähki ja tegeleb vähidiagnoosi saanud inimese ravimisega. Olenemata sellest, millist ravi  või raviviiside kombinatsiooni  patsiendile soovitatakse, on oluline, et organism oleks enne ravi, ravi ajal ja pärast ravi võimalikult tugev, et suuta seda rasket protsessi taluda ja sellest taastuda. Kuid kaalukaotus, mis on vähi ja vähiravi levinud kõrvalmõju, võib organismi nõrgaks muuta1.

Millist tüüpi vähk põhjustab suurimat kaalukaotust?

Vähk võib tekkida peaaegu kõigis kehaosades ja see võib patsienti füüsiliselt tugevasti mõjutada. Mõni  vähiliik põhjustab suurema tõenäosusega füüsilisi probleeme, näiteks äärmiselt suurt kaalukaotust2. Nende  hulka kuuluvad seedetrakti vähk (nt käärsoolevähk, maovähk, soolevähk ja kõhunäärmevähk), samuti pea- ja kaelapiirkonna vähk (nt suuvähk, peavähk, kaelavähk ja kopsuvähk)2. Sellised vähitüübid mõjutavad erinevatel põhjustel patsiendi võimet süüa ja toitu seedida2.

Vähi mõju organismi tugevusele.

Vähi korral võib organismi tugevuse säilitamine mitme teguri tõttu keeruline olla. Vähk ise ja organismi loomulikud kaitsemehhanismid võivad põhjustada patsiendi ainevahetuse kiirenemise, mille tagajärjel võib kehakaal (eelkõige lihasmass) väheneda3,4. Kaalukaotus võib olla veel suurem  vähese söögiisu, iivelduse ja maitsemeele muutuste tõttu. Muuhulgas võib normaalsele toidule tekkida metallimaitse, mis võib vähendada söödava toidu kogust5.

Kaalukaotuse mõju ravi õnnestumisele

Kaalukaotus vähi korral võib ravi negatiivselt mõjutada, sest keemiaravi ja kiiritusravi doosid põhinevad lisaks muudele teguritele kehamassiindeksil (KMI-l). Vähiuuringud näitavad, et KMI olulised muutused alates diagnoosimise hetkest võivad põhjustada olukorra, kus patsient ei saa optimaalset ravidoosi või põhjustab ravi viibimist6. Lisaks keemia- ja kiiritusravile võib KMI mõjutada ka patsiendi operatsiooni tulemusi7.

Kui patsient ei saa kehakaalu säilitamiseks või taastamiseks vajalikke toitaineid kätte ainult tavalist toitu süües, võib tervishoiutöötaja soovitada ravitoitu, mida nimetatakse ka suukaudseteks lisanditeks toidule.

Toitmisravi roll vähi korral

Ravitoit on spetsiaalne meditsiiniliseks otstarbeks mõeldud toit ja seda tuleb kasutada arsti järelevalve all. Niisugused toidud on saadaval erinevate  maitsetega ja erineval  kujul ning nende hulka kuuluvad suure valgu- ja energiasisaldusega kõiki vajalikke toitaineid sisaldavad joogid, desserdid ja pulbrid. Ravitoitu võib süüa toidukordade vahel, et toetada ja võimendada toitainete hulka, mida patsient iga päev tarbib. Kui patsient ei suuda üldse süüa, võib seda kasutada ainsa toiduna päevas. Osa spetsiaalsest ravitoidust  on ette nähtud manustamiseks sondi kaudu otse makku (’enteraalne toitmine’).

Kui vähipatsiendi teekonnal alustada varakult toitmisraviga, võib see aidata kaalu säilitada, mis on vähiravi jätkamisel oluline ja mida on seostatud paremate ravitulemustega8. Ravitoidu toidulisandite kasutamine tervishoiutöötaja nõuannete kohaselt võib aidata vähendada ka tüsistuste teket, lühendada haiglas viibimise aega ja toetada elukvaliteedi paranemist.

Küsige oma tervishoiutöötajalt, kas suukaudsed ravijoogid võiksid teile sobida.

Viide: ECPC European Cancer Patients Coalition

 

Viisted:

1.       Ryan et al. Proc Nutr Soc, 2016;75(2)199-211.

2.       Bozzetti 2008 and 2001; Bosaeus 2001 Hebuterne et al, 2014 JPEN J Parenter Enteral Nutr.;38(2):196-204

3.       DeWys et al. Am J Med, 1980;69:49;1-7.

4.       Prado CM et al. Cancer Chemother Pharmacol, 2011; 67(1):93-101.

5.       IJpma I, Timmermans ER, Renken RJ, et al. Nutr Cancer. 2017;69(1):140-145.

6.       Ross PJ et al, 2004 Br J Cancer; 90(10):1905-11

7.       Medicine (Baltimore). 2015 Oct; 94(42): e1769. The Impact of Body Mass Index on the Surgical Outcomes of Patients With Gastric Cancer. A 10-Year, Single-Institution Cohort Study

8.       Martin L et al. J Clin Oncol, 2015:33(1):90-9.

Kas tarbid juba suukaudseid ravijooke ja Sul on nende tarbimisega probleeme?

Kui Sulle on juba arsti/õe poolt ette kirjutatud suukaudsete ravijookide tarbiise (ONS), kuid Sul on raskusi nende tarbimisega, tasub vähemalt nädal aega enne järgmist tervisekontrolli üles märkida: Mitu pudelit ravijooki soovitati iga päev juua? Kui palju ravijooki suudad  päevas juua? Mis takistab kogu soovitatud kogust tarbida? Millise maitsega ja millised erinevaid ravijooke  oled proovinud? Millised …

Lugege lisaks

Tervisekontrolliks valmistumine

Kui märkad, et Sul on raskusi piisavas koguses söömise või joomisega, eriti juhul, kui kehakaal langeb tahtmatult, siis räägi kindlasti oma arsti/õega. See leht aitab Sul valmistuda visiidiks, selgitades, mida võidakse küsida ja mida peaksid visiidile eelnevatel päevadel/nädalatel tähele panema. Enne visiit arsti juurde Väga oluline on rääkida tervishoiutöötajale oma söömise, joomise ja kehakaalulanguse probleemidest, …

Lugege lisaks