Mu poeg ütles mulle: „Ema, mingil hetkel ma mõtlesin: mis minust saab, kui sa ära sured?“ Ükski ema ei taha sellist asja kuulda.
Lydia Schaap, hooldaja – paranemas COVID-19-st
Lydia lugu
„Kui COVID-19 algas, tundsin, et hooldekodu hooldajana on minu kohus teiste eest hoolitseda. Kuid õige pea sain ka ise nakkuse.
Ärkasin pärast topeltvahetust hommikul üles ja sain kohe aru, et midagi on valesti. Mul oli lõunaks kõrge palavik ning õhtul olin voodis pikali ja hingeldasin. Kui arst mu sel õhtul üle vaatas, sai selgeks, et minu seisund muutub järjest halvemaks. Nägin tema murelikku nägu, kui ta mulle ütles, et ei tea, mida minuga peale hakata. Kui tahtsin ellu jääda, pidin minema IRO-sse – mul polnud valikut.
Paranemisteekond
„Sain haiglast välja kolm kuud tagasi. Liigun tasapisi paranemise suunas – olin üheksa päeva koomas. Koomast ärgates ei teinud mu lihased midagi. Lihasmass vajub kokku. Üsna kiiresti kirjutas arst mulle välja ravitoidu, mis sisaldab rohkesti proteiini – see on voodihaige jaoks väga oluline komponent.“
Ravitoit koosneb spetsiaalsetest toodetest, mis on mõeldud selliste patsientide toitumisvajaduste rahuldamiseks, kes ei suuda haiguse või ravi ajal oma toitumisvajaduste rahuldamiseks piisavalt süüa. Ravitoit võib väga mitmesuguste seisundite ja haigustega patsientide puhul kliinilist tulemust ja elukvaliteeti positiivselt mõjutada. Ravitoitu tuleb kasutada alati arsti järelevalve all.
Koju naastes hakkasin harvem ravitoitu võtma ja selle tagajärjel tundsin end kehvemini. Märkasin, et kui võtsin ravitoitu jälle kolm korda päevas, nagu olin seda haiglas teinud, oli parem olla – seda on paranemiseks vaja.
Tasapisi tuleb mu jõud tagasi ja tunnen, et suudan tulla järjest paremini toime igapäevaste väljakutsetega, mida paranemisprotsess kaasa toob. Minu arvates alahinnatakse ravitoitu ja sellele tuleks pöörata suuremat tähelepanu.
Olen uhke oma esimeste sammude üle paranemisteekonnal ja ootan väga tööle naasmist. Tulevik on teadmata, kuid kasutan kindlasti maksimaalselt iga päeva, mis mulle on antud.“