Toitumine kriitilise haiguse korral

Tänastes intensiivravi osakondedes (ICU) ravitakse järjest eakamaid patsiente, kellel esineb rohkem tüsistusi kui kunagi varem. Tänu meditsiini ja tehnoloogia arenemisele on nende elulemus ja taastumise võimalused viimase kümne aasta jooksul oluliselt paranenud.

Uued kirurgilised võimalused ja parem anesteesia, aga ka paranenud eel- ja järelravi, optimaalne toitumine ning kiire liikuma suunamine on aidanud vähendada intensiivravi mõju patsientidele. Need arengud meditsiinis võimaldavad patsientidel naasta kiiremini koju, veeta vähem aega intensiivravis ja haiglas, vähendades samas ka haiglate kulusid1-3. Nüüd saavad patsiendid kiiremini taastuda ja see võimaldab neil rutem tavapärasesse ellu naasta.

Meditsiinilises toitmises on toimunud suuri teaduslikke arenguid ja praegu teatakse paremini, milline on intensiivravi patsiendi optimaalne toitmine 4-9. Nii kliinilise toitmise juhised kui intensiivravi eksperdid on teadlikud uudse individuaalse lähenemise leidmise vajadusest toitmisravis. 10-14.