Vähiravi, eelkõige keemia- ja kiiritusravi, võivad mõjutada patsiendi võimet süüa ja/või juua ning seda, kuidas toidust saadavad toitained nende organismis imenduvad ja kuidas organism neid kasutab. Lisaks sellele võib vähk ise kiirendada organismi ainevahetust, nii et lihasmassi hakatakse põletama palju kiiremini kui tavaliselt. Seda seisundit nimetatakse kahheksiaks1.
Kõik need tegurid põhjustavad 30–80%2 patsientidel alates vähi diagnoosimisest, ravi ajal kuni paranemiseni kaalukaotust. Sellisel kaalukaotusel võib olla patsiendi tervisele oluline negatiivne mõju ning seda seostatakse sagedasemate tüsistuste, haiguse kiirema progresseerumise ja isegi ravi hilinemise- või ebapiisavusega – ning see mõjutab ellujäämist3-5.
On tähtis, et vähipatsiendid mõistaksid kaalukaotuse mõju ja oleksid kursis toitumisalase teabega, mis on vajalik kehakaalu taastamiseks ja/või säilitamiseks.
Kas on olemas vähidieet?
Kuigi pole olemas otseselt vähki tekitavaid toite ega konkreetseid vähivastaseid toite, on olemas konkreetsed toitained, mida on oluline piisavalt tarbida, sest need toetavad organismi vähiravi ajal. Vähipatsientidel soovitatakse tarbida lihaste tugevuse taastamiseks tervest inimesest kaks korda rohkem valku6. Ka toidust saadav energia (kalorite kujul) on oluline6. Lisaks vajavad vähipatsiendid piisavalt mikrotoitaineid, mis on väga tähtsad keha normaalse toimimise tagamiseks ning D-vitamiini selle defitsiidi vältimiseks vähipatsient 78. Üldiselt söövadki inimesed halva enesetunde korral vähem. Vähi ja selle ravi mõjude tõttu võib olla keeruline saada tavatoidust kätte piisavalt õigeid toitaineid, et organism säilitaks vajaliku tugevuse. Sellisel juhul võivad tervishoiutöötajad soovitada kasutada ravitoitu.
Mis on ravitoit?
Ravitoidud ehk suukaudsed lisandid toidule (ONS) on spetsiaalse koostisega toidud või joogid, mis aitavad haigusest tuleneva alatoitumusega inimeste toitainevajadusi katta. Ravitoit on spetsiaalselt meditsiiniliseks otstarbeks mõeldud toit, mida tuleb kasutada kvalifitseeritud tervishoiutöötaja järelevalve all.
Ravitoit on mõeldud toitainete parema omastamise tagamiseks ja seda tuleb tarvitada lisaks tavalisele toidule ning joogile, mida patsient suudab süüa, mitte tavapärase toidu ja joogi asemel. Ravitoitu on erineva maitsega ja erineval kujul ning erinevate toitainete sisaldusega. See tähendab, et vähipatsiendid saavad kasutada mitte üksnes oma toitainevajadustest lähtuvat ravitoitu, vaid valida seda ka oma maitse-eelistuste ja endale sobiva vormi järgi.
Kui patsient ei suuda üldse süüa, võib osasid ravitoidu variante (piisava koguse korral) kasutada ainsa toitainete allikana päevas, sest need sisaldavad kõiki toitaineid, mida organism oma tegevuseks vajab. Ravitoitu on võimalik manustada ka sondi kaudu otse makku (enteraalselt), kui inimene ei suuda toitu ja jooki suu kaudu üldse tarbida.
Mis liiki ravitoite on olemas?
Tervishoiutöötaja soovitatud ravitoidu režiimist kinnipidamine on oluline, et patsient saaks sellest võimalikult palju kasu. Seetõttu on ravitoitu väga erinevate maitsetega ja erineva kujuga, et patsiendid saaksid valida endale sobiva ja süüa erinevaid variante, et ühesugusest toidust mitte tüdineda.
- Piimakokteililaadne ravijook on müügil 200 ml ja 125 ml pudelis. Need joogid sisaldavad kõiki vajalikke toitaineid, rohkesti valku ja on suure energiasisaldusega. On olemas ka suure kiudainesisaldusega variante.
- Jogurtilaadne ravijook. Sarnaselt eelmistele sisaldavad ka need kõiki vajalikke toitaineid ja on heaks alternatiiv piimakokteililaadsetele jookidele
- Mahlalaadne ravijook on suure energiasisaldusega ning saadaval 200 ml pudelis. See on hea alternatiiv inimestele, kes eelistavad puuviljamahla maitseid või soovivad vaheldust piimalaadsetele suukaudsetele toidulisanditele.
- Magustoidulaadne suure energia- ja valgusisaldusega ONS 125 g pakendis , lusikaga söömiseks.
- Pulbriline ravitoit on suure energiasisaldusega. Seda saab segada piimaga valmistades piimakokteili. Pulbrile ei ole lisatud maitseid, mistõttu saab seda lisada teistele toitudele ja jookidele nende toitainete sisalduse suurendamiseks.
- Ravitoit: kliiniliselt tõestatud toime, mis aitab vähipatsientide toitainete vajadust katta
Kliinilised uuringud on näidanud, et ravitoitude abil toitainete omastamise parandamine on vähipatsientidele mitmesugusel moel kasulikuks osutanud, näiteks:
- parandades toitainete omastamist ja seetõttu vähendades kaalukaotust8-10
- vähendades raviga seotud tüsistusi8,10,11
- pikendades eluiga12
- lühendades haiglas viibimise aega11,13
- parandades elukvaliteeti9
Ravitoit: kui palju ja kui kaua?
Iga patsient on erinev ja tal on erinevad toitumisvajadused. See oleneb kaalukaotuset ja/või vähist põhjustatud kahheksia ulatusest. Ravitoitu kirjutatakse välja või soovitatakse sageli 1–3 ühikut või pudelit päevas. Täpne doseerimine oleneb patsiendi vajadustest.
Oluline on mõista, et ravitoit ei toimi üleöö – vähist põhjustatud jõuetuse taastamine võtab aega. Vähipatsiendi toitumisvajadustega tegelev tervishoiutöötaja peaks oskama nõu anda, kui kaua ravitoitu on vaja tarbida. See aeg võib ulatuda mõnest nädalast mõne kuuni või isegi kauem. On tähtis, et patsiendid peaksid enne ravitoidu tarvitamise lõpetamist tervishoiutöötajaga nõu.